2017 (53rd) BaekSang Arts Awards/백상예술대상

2017 (53rd) BaekSang Arts Awards/백상예술대상

2017 (53rd) BaekSang Arts Awards/백상예술대상

Profile BaekSang Arts Awards / 백상예술대상
Event: BaekSang Arts Awards
Korean 백상예술대상
Edition: 53rd
Presented By: IS PLUS Corp.
Date: May 3, 2017
Time: 16:50
Location: Seoul, Korea


v  Nominees and Winners (Movies)

Grand Prize (Daesang)
Winner: Park Chan-Wook ("The Handmaiden")

Best Film
Winner: "The Wailing"
Nominees:
"The Wailing"
"The Age of Shadows"
"Train To Busan"
"The Handmaiden"
"Asura: The City of Madness"

Best Director
Winner: Kim Jee-Woon ("The Age of Shadows")
Nominees:
Kim Sung-Su ("Asura: The City of Madness")
Kim Jee-Woon ("The Age of Shadows")
Na Hong-Jin ("The Wailing")
Park Chan-Wook ("The Handmaiden")
Hong Sang-Soo ("On the Beach at Night Alone")

Best Screenplay
Winner: Yoon Ga-Eun ("The World of Us")
Nominees:
Kim Sung-Su ("Asura: The City of Madness")
Na Hong-Jin ("The Wailing")
Lee Ji-Min & Park Jong-Dae ("The Age of Shadows")
Park Chan-Wook & Jung Seo-Kyoung ("The Handmaiden")
Yoon Ga-Eun ("The World of Us")

Best Actor
Winner: Song Kang-Ho ("The Age of Shadows")
Nominees:
Kwak Do-Won ("The Wailing")
Song Kang-Ho ("The Age of Shadows")
Yu Hae-Jin ("Luck-Key")
Lee Byung-Hun ("Master")
Ha Jung-Woo ("Tunnel")

Best Actress
Winner: Son Ye-Jin ("The Last Princess")
Nominees:
Kim Min-Hee ("The Handmaiden")
Kim Hye-Soo ("Familyhood")
Son Ye-Jin ("The Last Princess")
Youn Yuh-Jung ("The Bacchus Lady")
Han Ye-Ri ("Worst Woman")

Best Supporting Actor
Winner: Kim Eui-Sung ("Train To Busan")
Nominees:
Kim Eui-Sung ("Train To Busan")
Ma Dong-Seok ("Train To Busan")
Bae Sung-Woo ("The King")
Um Tae-Goo ("The Age of Shadows")
Cho Jin-Woong ("The Handmaiden")

Best Supporting Actress
Winner: Kim So-Jin ("The King")
Nominees:
Kim So-Jin ("The King")
Ra Mi-Ran ("The Last Princess")
Bae Doo-Na ("Tunnel")
Chun Woo-Hee ("The Wailing")
Han Ji-Min ("The Age of Shadows")

Best New Director
Winner: Yeon Sang-Ho ("Train To Busan")
Nominees:
Yeon Sang-Ho ("Train To Busan")
Yoon Ga-Eun ("The World of Us")
Lee Yo-Sub ("The Queen of Crime")
Lee Joo-Young ("A Single Rider")
Lee Hyun-Ju ("Our Love Story")

Best New Actor
Winner: Ryoo Joon-Yeol ("The King")
Nominees:
Do Kyung-Soo ("My Annoying Brother")
Ryoo Joon-Yeol ("The King")
Woo Do-Hwan ("Master")
Ji Chang-Wook ("Fabricated City")
Han Jae-Young ("New Trial")

Best New Actress
Winner: Lee Sang-Hee ("Our Love Story")
Nominees:
Kim Tae-Ri ("The Handmaiden")
Kim Hwan-Hee ("The Wailing")
Yoona ("Confidential Assignment")
Lee Sang-Hee ("Our Love Story")
Choi Soo-In ("Our Love Story")

Most Popular Actor
Winner: Do Kyung-Soo ("My Annoying Brother")
Nominees:
Do Kyung-Soo ("My Annoying Brother")
Jin Young ("A Stray Goat")
Ryoo Joon-Yeol ("The King")
Ji Chang-Wook ("Fabricated City")
Xiumin ("Seondal: The Man Who Sells the River")
Hyun-Bin ("Confidential Assignment")
Kim Nam-Gil ("Pandora")
Ma Dong-Seok ("Train To Busan")
Zo In-Sung ("The King")
Kang Ha-Neul ("New Trial")
Kim Woo-Bin ("Master")
Jung Woo ("New Trial")
Ha Jung-Woo ("Tunnel")
Kwak Do-Won ("The Wailing")
Bae Sung-Woo ("The King")
Song Kang-Ho ("The Age of Shadows")
Yu Hae-Jin ("Luck-Key")
Lee Byung-Hun ("Master")
Jung Woo-Sung ("The King")
Hwang Jung-Min ("The Wailing")

Most Popular Actress
Winner: Yoona ("Confidential Assignment")
Nominees:
Yoona ("Confidential Assignment")
Kim Min-Hee ("The Handmaiden")
Kim Tae-Ri ("The Handmaiden")
Han Ji-Min ("The Age of Shadows")
Ahn So-Hee ("A Single Rider")
Son Ye-Jin ("The Last Princess")
Go Ara ("Phantom Detective")
Youn Yuh-Jung ("The Bacchus Lady")
Chun Woo-Hee ("The Wailing")
Kim Hae-Sook ("The Handmaiden")
Kim Hye-Soo ("Familyhood")
Kim Hwan-Hee ("The Wailing")
Ra Mi-Ran ("The Last Princess")
Bae Doo-Na ("Tunnel")
Seo Ye-Ji ("Another Way")
Soo-Ae ("Run-Off")
Shim Eun-Kyung ("Queen of Walking")
Uhm Ji-Won ("Missing")
Jung Yu-Mi ("Train To Busan")
Han Ye-Ri ("Worst Woman")

Nominees and Winners (TV Dramas)

Grand Prize (Daesang)
Winner: Kim Eun-Sook ("Goblin")

Best Drama
Winner: "Dear My Friends" (tvN)
Nominees:
"W" (MBC)
"Love in the Moonlight" (KBS2)
"Romantic Doctor, Teacher Kim" (SBS)
"Goblin" (tvN)
"Dear My Friends" (tvN)

Best Director
Winner: Yu In-Sik ("Romantic Doctor, Teacher Kim")
Nominees:
Song Hyun-Wook ("Another Miss Oh")
Yu In-Sik ("Romantic Doctor, Teacher Kim")
Lee Eung-Bok ("Goblin")
Jung Dae-Yoon ("W")
Hong Jong-Chan ("Dear My Friends")

Best Screenplay
Winner: No Hee-Kyung ("Dear My Friends")
Nominees:
Kang Eun-Kyung ("Romantic Doctor, Teacher Kim")
Kim Eun-Sook ("Goblin")
No Hee-Kyung ("Dear My Friends")
Park Hae-Young ("Another Miss Oh")
Song Jae-Jung ("W")

Best Actor
Winner: Gong Yoo ("Goblin")
Nominees:
Gong Yoo ("Goblin")
Namgung Min ("Chief Kim")
Park Bo-Gum ("Love in the Moonlight")
Cho Jung-Seok ("Jealousy Incarnate")
Han Suk-Kyu ("Romantic Doctor, Teacher Kim")

Best Actress
Winner: Seo Hyun-Jin ("Another Miss Oh")
Nominees:
Kim Go-Eun ("Goblin")
Kim Ha-Neul ("On the Way to the Airport")
Park Bo-Young ("Strong Woman Do Bong-Soon")
Park Shin-Hye ("Doctors")
Seo Hyun-Jin ("Another Miss Oh")

Best New Actor
Winner: Kim Min-Suk ("Doctors")
Nominees:
Gong Myung ("Drinking Solo")
Kim Min-Suk ("Doctors")
Ji Soo ("Strong Woman Do Bong-Soon")
Jin Young ("Love in the Moonlight")
Kim Min-Jae ("Romantic Doctor, Teacher Kim")

Best New Actress
Winner: Lee Se-Young ("The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop")
Nominees:
Kang Han-Na ("Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo")
Kong Seung-Yeon ("The Master of Revenge")
Nana ("The Good Wife")
Minah ("Beautiful Gong Shim")
Lee Se-Young ("The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop")

Most Popular Actor
Winner: Park Bo-Gum ("Love in the Moonlight")
Nominees:
Park Bo-Gum ("Love in the Moonlight")
Eric ("Another Miss Oh")
Gong Yoo ("Goblin")
Ji Soo ("Strong Woman Do Bong-Soon")
Park Hyung-Sik ("Strong Woman Do Bong-Soon")
Baekhyun ("Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo")
Lee Joon-Gi ("Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo")
Yook Sung-Jae ("Goblin")
Seo In-Guk ("Shopping King Louis")
Lee Dong-Wook ("Goblin")
Nam Joo-Hyuk ("Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo")
Lee Min-Ho ("The Legend of the Blue Sea")
Ha Seok-Jin ("Drinking Solo")
Lee Jong-Suk ("W")
Ji Sung ("Defendant")
Cho Jung-Seok ("Jealousy Incarnate")
Namgung Min ("Chief Kim")
Yoon Kye-Sang ("The Good Wife")
Jung Kyoung-Ho ("Missing Nine")
Cho Jin-Woong ("Entourage")

Most Popular Actress
Winner: Kim You-Jung ("Love in the Moonlight")
Nominees:
Kim You-Jung ("Love in the Moonlight")
Kim Go-Eun ("Goblin")
Park Shin-Hye ("Doctors")
Seo Hyun-Jin ("Another Miss Oh")
Park Bo-Young ("Strong Woman Do Bong-Soon")
Han Hyo-Joo ("W")
Kim Ha-Neul ("On the Way to the Airport")
Kong Seung-Yeon ("The Master of Revenge")
Nana ("The Good Wife")
Kong Hyo-Jin ("Jealousy Incarnate")
Nam Ji-Hyun ("Shopping King Louis")
Park Hye-Soo ("Age of Youth")
Yoo In-Na ("Goblin")
Lee Se-Young ("The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop")
Lee Young-Ae ("Saimdang, Light's Diary")
IU ("Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo")
Jeon Do-Yeon ("The Good Wife")
Gianna Jun ("The Legend of the Blue Sea")

Best Male Entertainer
Winner: Yang Se-Hyung "Mobidic - Yang Se-Hyung's Short-terview" (SBS)

Best Female Entertainer
Winner: Park Na-Rae "I Live Alone" (MBC)

Best Variety Show
Winner: "Mom's Diary - My Ugly Duckling" (SBS)

Best Educational Show
Winner: "Ssulzun" (JTBC)

Instyle Best Style
Winner: Kim Ha-Neul

Lifetime Achievement Award
Award Winner: Kim Young-Ae

Sign up here with your email address to receive updates from this blog in your inbox.

0 Response to "2017 (53rd) BaekSang Arts Awards/백상예술대상"

Post a Comment